subota, 27. srpnja 2013.

Priopćenje povodom hapšenja Vulića



Jučerašnji prizori hapšenja porodice Vulić koji nisu ostavili nikoga ravnodušnim, nanovo su stavili u žižu interesiranja konglomerat feudalnih, divlje kapitalističkih i (rudimente) građanskih odnosa u RS, što zahtijeva razjašnjenje niza pravnih, političko-psiholoških i etičkih pitanja. Evo nekih:
- Da li je bilo oportuno i politički mudro kada se radi o javnosti, nastaviti izgradnju objekta pored imanja Vulićevih dok se ne riješe pravne kontroverze koje traju već godinama oko legalnosti tog poduhvata. Tužilaštvo RS, praćeno medijima, je u više navrata pokretalo te kontroverze, pa se je sud očito pokazao neefikasnim u njihovom razrješavanju i time doprinio pogoršanju ionako teške situacije u ovom entitetu.
- Zašto nadležni organi nisu obavijestili javnost da li je pristupni put kojim su se Vulićevi služili, i oko kojeg je ova ljudska drama nastala, dio vlasništva Vulića, ili je on komunalno (državno, društveno) vlasništvo? Očito je, da je legitimnost policijske intervencije ovisila o odgovoru na ovo pitanje.
- Zašto, prije izbijanja jučerašnjeg sukoba, Vlada nije efikasnije posredovala u sporu između dvije suprotstavljene strane. A ako već nije moglo doći do dogovora, zašto Vlada nije o suštini problema obavijestila javnost s obzirom na predvidljive posljedice na već kompleksnu sigurnosnu situaciju u Republici?
- Da li je bilo zbilja potrebno angažirati specijalce u ovom slučaju, pošto Vulićevi nisu nikakvi teroristi, a da se nije pri tom mislilo o psihološkim aspektima reakcije javnosti? Zar je stvarno bilo potrebno angažirati toliko policajaca, ako je to, zakonski gledano, bilo jedino rješenje?
- Zašto neki mediji i neke političke stranke, insistirajući na, po njima, policijskoj brutalnosti, nisu objektivno izvijestili javnost da je u ovoj drami jedan policajac dobio težak prijelom noge?

Pokazuje se, uzevši u obzir ova i mnoga druga pitanja koja bi se mogla postaviti povodom mučne situacije koja se iskazala, da javnost u RS-u ne smije više biti držana po strani, i da mora biti aktivan faktor u razrješavanju izrazite ekonomske i socijalne patologije koja na ovim prostorima vlada. Jer nema društvenog progresa bez demokratske javnosti.