četvrtak, 4. travnja 2013.

Priopćenje povodom posljednje runde briselskih pregovora o Kosmetu



U ovom se času vodi sudbonosna borba srpskog naroda za njegovu stratešku orijentaciju u 21. stoljeću i to kako u Srbiji, tako i, posredno, u Republici Srpskoj.

Drugim riječima, „Briselski pregovori“ nisu samo borba za 15% srbijanskog teritorija KiM-a i za preostale Srbe koji tamo žive kao u koncentracionim logorima, već i za opredjeljenje Srbije bilo prema SAD („euroatlantskim integracijama“), bilo prema Rusiji.

U tom pogledu, srbijanski državni vrh je jasno podijeljen. Potpredsjednik vlade, zasigurno u najboljoj namjeri, orijentiran je prema Americi, dok Predsjednik Republike i Predsjednik vlade nisu na toj poziciji.

Ma kako to izgledalo banalno, Amerikanci i Rusi se sada natječu tko će više ponuditi Srbiji na ekonomskom planu.
- Amerika je u posljednje vrijeme omogućila Srbiji sklapanje nekoliko trgovinskih ugovora sa nekim arapskim zemljama vrijednih nekoliko stotina milijuna dolara, a planira i neke pretežno vojne investicije manjeg obima i u samoj Srbiji.
- S druge strane, Rusija je obećala Srbiji dispečerstvo gasa prema Europi u okviru „Južnog toka“ i milijardski kredit, a i konzument je srbijanskih poljoprivrednih proizvoda.

Pitanje je, da li nekoliko stotina milijuna dolara može kompenzirati Srbiji gubitak, nasilno oduzetog, njenog teritorija, ljudske i materijalne štete nastale NATO bombardiranjem 1999., te poniženja i ucjene od strane Zapada kojima je ova zemlja podvrgnuta već više od dvije decenije.

Nasuprot tome, Rusija mora „odriješiti kesu“, i to pod hitno, mora biti mnogo izdašnija i konkretnija u svojoj ponudi, ako želi sačuvati svoj utjecaj u Srbiji.

Ako Rusija „omane“, državni vrh Srbije će biti prisiljen da prihvati „briselski papir, to jest da faktički prizna „Kosovo Republiku“ kako bi dobio nekakav fantomski, apsolutno bezvrijedan, termin za pregovore sa EU. Ta će kapitulacija, relativno brzo, rezultirati daljnjim oduzimanjem srbijanskih teritorija, „garnirano“ novim ucjenama, a i svođenjem Republike Srpske, ostavljene samoj sebi, na „praznu ljušturu“ jedinstvene BiH koja će možda ući u NATO, ali, kao ni sadašnja okrnjena Srbija, nikada u Europsku Uniju.